X
تبلیغات
زولا

آرمان تحقق شهر بدون مانع

آئین نامه های اجرایی « قانون جامع حمایت از حقوق معلولان

»

بسمه تعالی

وزارت مسکن و شهرسازی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور وزارت رفاه و تامین اجتماعی 

هیئت وزیران در جلسه مورخ 4/3/1384 بنا به پیشنهاد مشترک شماره 4778/100 مورخ 25/9/1383 وزارتخانه های رفاه و تامین اجتماعی و مسکن و شهرسازی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و به استناد تبصره ( 4) ماده (2) قانون جامع حمایت از حقوق معلولان مصوب 1383- آیین نامه اجرایی ماده یاد شده را به شرح زیر تصویب نمود .  

آیین نامه اجرایی ماده ( 2) قانون جامع حمایت از حقوق معلولان 

ماده 1- عبارات زیر در آیین نامه در معانی مشروح زیر به کار می روند

 الف مناسب سازی : اصلاح محیط و تدارک وسایل حمل و نقل است به طوری که افراد معلول قادر باشند تا آزادانه و بدون خطر در محیط پیرامون خود اعم از اماکن عمومی ، معابر ، محیط شهری و بین شهری و ساختمانهای عمومی حرکت کنند و از تسهیلات محیطی ، اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی با حفظ استقلال فردی لازم بهره مند شوند .

 ب- دستگاههای مشمول این آیین نامه ، کلیه وزارتخانه ها ، سازمانها ، موسسات و شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی و انقلابی .

پ - ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای معلولان : ضوابط مصوب مورخ 6/10/1378 شورای عالی شهرسازی و معماری و اصلاحات بعدی آن برای افراد معلول و ناتوان .

 ت- اماکن عمومی : کلیه وزارتخانه ها ، موسسات و شرکتهای دولتی ، اماکن ورزشی ، پایانه ها فرودگاهها ، دانشگاهها ، قطارهای شهری و برون شهری ، مراکز تجاری ، بانکها و خود پردازها ، بوستان ها معابر عمومی و نظایر آنها .

ماده 2- شهرداریهای سراسر کشور موظفند از صدور پروانه احداث و پایان کار برای ساختمانها و اماکن عمومی و معابری که ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای معلولان را رعایت نکرده باشند ،خودداری نمایند .

تبصره ـ کلیه دستگاهها موظفند هنگام تنظیم بودجه سالانه خود اعتبارات مورد نیاز مناسب سازی را پیش بینی و به سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و دیگر مراجع ذیربط پیشنهاد نمایند .

 ماده 3- دستگاهها موظفند در طی یک برنامه سه ساله از زمان تصویب به ابلاغ این آیین نامه هر سال حداقل سی درصد (30% ) از ساختمانهای عمومی وابسته را برای استفاده معلولان ، ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای معلولان مناسب سازی نمایند .

ماده 4- شهرداری های سراسر کشور موظفند جهت مناسب سازی اماکن عمومی اقدامات زیر را انجام دهند :

الف ـ مناسب سازی معابر عمومی با الویت معابر اصلی و نزدیک به تقاطع ها و همچنین پارک ها

 ب ـ تجهیز و نصب چراغها ، علایم راهنمایی مناسب در معابر عمومی و بر جسته سازی سطوح پیاده روی های نزدیک به تقاطع ها و همچنین پارکها

پ- رفع موانع و تطبیق مقررات صدور پروانه با ضوابط و مقررات شهرسازی ، معماری برای معلولان

 تبصره اعتبار لازم برای اجرای این ماده و سایر مواردی که بر عهده شهرداریها گذاشته شده است از محل اعتبار مربوط تأمین می گردد .

ماده 5- کلیه شرکتها و سازمانهای حمل و نقل عمومی درون شهری و برون شهری موضوع این آیین نامه موظفند طی یک برنامه پنج ساله نسبت به مناسب سازی اماکن عمومی خود ( ایستگاهها ، بنادر و فرودگاهها ) و وسایل حمل ونقل عمومی مربوط بر اساس ضوابط و مقررات شهرسازی و معماری برای معلولان اقدام نمایند .

ماده 6- شرکتهای خود رو ساز داخلی موظفند استانداردهای لازم جهت ساخت وسایل نقلیه عمومی به منظور استفاده معلولان و جانبازان را رعایت و نسبت به ساخت خودروهای شخصی متناسب با وضعیت معلولان و بنا به سفارش آنان یا دستگاههای ذیربط اقدام نمایند .

ماده 7- سازمان صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بنیاد شهید و امور ایثارگران موظفند با هماهنگی سازمان بهزیستی کشور نسبت به تولید و پخش برنامه های آموزشی دررسانه های عمومی (ملی و استانی ) برای ارتقای آگاهی عمومی در زمینه مناسب سازی برای افراد دارای معلولیت اقدام نمایند .

ماده 8- سازمان بهزیستی کشور موظف است به منظور پی گیری و ایجاد هماهنگیهای لازم برای مناسب سازی ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی را با ترکیب زیر تشکیل دهد :

 1. وزیر رفاه و تامین اجتماعی یا معاون ذیربط او (رئیس ) .
 2. نماینده ثابت وزارت کشور .
 3. نماینده ثابت سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور .
 4. نماینده ثابت سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور .
 5. نماینده ثابت وزارت راه وترابری .
 6. نماینده ثایت وزارت صنایع و معادن .
 7. نماینده ثابت وزارت علوم تحقیقات و فناوری .
 8. نماینده ثابت سازمان نوسازی و توسعه و تجهیز مدارس کشور .
 9. نماینده ثابت بنیاد شهید ، امور ایثارگران
 10. نماینده تشکلهای غیر دولتی ایثارگران
 11. نماینده ثابت شورای هماهنگی تشکلهای غیر دولتی معلولان .

تبصره ستاد می تواند در صورت ضرورت نسبت به دعوت از سایر سازمانها ی دولتی ، غیر دولتی و اشخاص صاحب نظر حسب مورد اقدام نماید .

ماده 9- نظارت بر اجرای این آیین نامه در سراسر کشور با سازمان بهزیستی کشور بوده و سازمان یاد شده موظف است گزارش نظارتی خود را به هیئت وزیران منعکس نماید .

محمد رضا عارف

معاون اول رئیس جمهور

رونوشت : به دفتر مقام معظم رهبری ، دفتر رئیس جمهور ، دفترریاست قوه قضاییه ، دفتر معاون اول رئیس جمهور ، دفتر معاون حقوقی و امور مجلس رئیس جمهور ، دفتر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ، دیوان محاسبات کشور ، دیوان عدالت اداری ،‌ اداره کل قوانین مجلس شورای اسلامی ، سازمان بازرسی کل کشور ، اداره کل حقوقی ، اداره کل قوانین و مقررات کشور ، کلیه وزارتخانه ها ، سازمانها و مؤسسات دولتی ، نهادهای انقلاب اسلامی روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران و دفتر هیئت دولت ابلاغ می شود .